Laureat: Piotr Siewak
Piotr Siewak – absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorant Szkoły Doktorskiej Anthropos IPAN. W Zakładzie XX w. IH PAN pod kierunkiem prof. dr. hab. Marka Kornata przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą Centralnej Agencji Polskiej w Lozannie. Interesuje się historią polityczną XX w., ze szczególnym uwzględnieniem dziejów dyplomacji.
Rozprawa doktorska przygotowywana przez Piotra Siewaka
Centralna Agencja Polska w Lozannie (1915–1919)
Podstawowym celem jest kompleksowe ujęcie całokształtu działalności Centralnej Agencji Polskiej działającej w Lozannie w latach 1915–1919. Szczególnie zależy mi na przeanalizowaniu charakteru działań wykraczających poza typowy dla agencji prasowej, jakie Agencja podejmowała wobec państw Ententy. Podejmę próbę zbadania fenomenu tej instytucji, która skutecznie docierała do rządów i liderów politycznych Zachodu, łącząc w sobie dwie funkcje: agencji informacyjnej i nieformalnej placówki dyplomatycznej.
W sposób szczególny pragnę ukazać profil polityczny organizacji, charakterystykę działań i strukturę wewnętrzną. Zależy mi również na podkreśleniu międzynarodowego, a także wewnątrznarodowego kontekstu działań dyplomatycznych i informacyjnych podejmowanych przez tę jednostkę, opisaniu metod i technik informacyjnych stosowanych przez Agencję. Zamierzam zakreślić nie tylko podstawy akcji informacyjnej i propagandowej, ale też jej zasięg i charakter.
Ukazanie prac Centralnej Agencji Polskiej w szerszym kontekście regionalnym pozwoli także na diagnostyczną ocenę innowacyjności jej działań oraz umożliwi poznanie indywidualnych cech polskiej narracji niepodległościowej na tle pozostałych narodów dążących do utworzenia własnych państw.
Ważnym celem mojego projektu jest wskazanie, jaką rolę odegrała lozańska Agencja, poprzedzając działalność powołanego do życia w Lozannie, a działającego w Paryżu Komitetu Narodowego Polskiego, który stał się pod koniec Wielkiej Wojny przedstawicielstwem Polaków uznanym przez mocarstwa zachodnie. Dodatkowo badanie prozopograficzne składu osobowego wydaje się szczególnie interesujące ze względu na dalsze kariery dyplomatyczne pracowników i współpracowników Agencji.