Akta Sejmikowe

Pod koniec 2014 roku Profesor Henryk Gmiterek zwrócił się do Fundacji z propozycją, byśmy dofinansowali prace na aktami sejmikowymi województwa lubelskiego. Wspomniał on, że wcześniej, bo w 1980 roku, z propozycją opracowania tych akt wystąpił Adam Kersten. Wydarzenia 1980 roku, a potem przedwczesna śmierć Adama sprawiły, że projekt nie został podjęty.

Nie wiedziałem wówczas o tym projekcie, a w dokumentach Kerstenów informacji na ten temat nie znalazłem. Dlatego też propozycja Profesora Gmiterka była dla mnie i zaskoczeniem, i przyjemnością.

Zarząd Fundacji zgodził się na dofinansowanie pracy nad aktami, a jest to praca bardzo żmudna i wymaga ogromnego wkładu czasu, co można zobaczyć na przykładzie jednej z wielu stron rekopisów.

Wsparcie prac nad aktami jest pierwszym działaniem Fundacji wykraczającym poza nadawanie stypendiów doktoranckich. Myślę, że jest to świetny przykład na to, w jaki Fundacja może wspierać kontynuację inicjatyw i działań Kerstenów, a w przyszłości tworzenie nowych prac, które rozwijają i pogłębiają ich wysiłki społeczne i naukowe.

Gratuluję Profesorowi Gmiterkowi za wydanie akt — ukazały się w 2016 roku w Wydawnictwie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. I wdzięczny jestem za Profesora propozycję, pracę, oraz poniższą dedykację.

Dziekuję, Grzegorz Kersten

Akta sejmikowe województwa lubelskiego 1572-1632 — red. Henryk Gmiterek, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2016.

Akta sejmikowe

Opracował Henryk Gmiterek